piątek, 4 marca 2016

Kupujemy nowy materac

Dzisiaj rano obudziliśmy się znowu niewyspani, obolali i niezbyt pozytywnie nastawieni na życie. Jednak jedno nas oświeciło - czas na zmiany, czas pożegnać się ze swoją kanapą lub zużytym, niewygodnym już materacem i kupić nowy.


I jest to z pewnością jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu. O ile oczywiście wybierzemy nie pierwszy lepszy materac, tylko dokonamy wyboru świadomie i odpowiedzialnie.


Jak to zrobić? Dzisiaj podpowiemy, jak przygotować się do wyboru optymalnego dla siebie materaca.

Przygotowujemy się do zakupu.

Zanim postanowimy poszukać odpowiedniego materaca, spróbujmy najpierw zebrać trochę wiedzy, która by nas ukierunkowała. Powstaje tylko pytanie, jak to zrobić.

Na szczęście dzisiaj mamy internet. A wujek Google wiele wie, jeżeli się wie, jak zadać mu pytanie. Co więc robimy? Szukamy w internecie różnego rodzaju fora, grupy dyskusyjne, oraz takie blogi, jak nasz. Pewne informacje można też wyczytać ze stron producentów, bądź też ze stron dystrybutorów. Ważne, aby umiejętnie, a przede wszystkim ostrożnie podchodzić do tych tematów. Pamiętajmy, że nie jest to też wyznacznik, który na ślepo należy brać jako pewnik.


Trzeba pamiętać, że fora są też oblężone przez linkujących do swoich stron, Sprzedawców materaców i należy tu podchodzić naprawdę bardzo ostrożnie. Nie można też polegać na fakcie, że ktoś jest zadowolony ze swojego materaca. Jeżeli nie znamy tej osoby, nie wiemy jaką ma budowę ciała, to fakt iż jest to dobry materac dla tej osoby, niekoniecznie może być to dobry wybór dla nas.
Dużo lepszym wyborem są fora moderowane, zamknięte - gdzie trzeba się koniecznie zalogować. Tutaj już jest to bardziej swobodna dyskusja i wymiana poglądów, a nie nachalne, internetowe doradztwo.
Polecamy głównie fora na dużych portalach typu interia, wp, kafeteria, gazeta, onet i inne, które można wyszukać w przeglądarce Google.

Innym źródłem zdobywania wiedzy są z pewnością strony producentów. Niestety bardzo często na tych stronach znajdziemy jednak tylko suche informacje o składzie chemicznym, budowie materaca, ale już po co nam to potrzebne, co z tego będziemy mieli, to informacji takich nie znajdziemy. Poniżej przedstawiamy linki do najbardziej popularnych na rynku producentów materaców:
  • producent: Materasso Slovakia - słowacka fabryka materacy i łóżek tapicerowanych,
  • producent: MK Koło - najbardziej rozpoznawalna marka polskich materaców,
  • producent: Relaks - polska fabryka Relaks, dobry wybór,
  • producent: Janpol - jedna z najstarszych polskich marek materaców,
  • producent: Hilding - międzynarodowy koncern posiadający fabrykę w Polsce,
  • producent: SenActive - mało znana polska marka materaców, ale bardzo dobrej jakości,
  • producent: Sembella - firma o renomie międzynarodowej,
  • producent: Tempur - materace z najwyższej półki, produkcji duńsko-amerykańskiej, prekursorzy materaców termoelastycznych,
  • producent: Hevea - producent znany głównie z materaców dla dzieci,
  • importer: PerDormire - czeska firma importująca na nasz rynek wysokiej klasy materace włoskie,
  • importer: Framatti - polska firma importująca wysokiej jakości materace włoskie,
oraz wiele innych fabryk, mniej lub bardziej znanych, które można odszukać w przeglądarce Google.


Kolejnym źródłem informacji, często o wiele bardziej neutralnym, są blogi. Warto tylko poszukać blogów, które są aktualizowane, ponieważ większość służyła tylko do wzmocnienia pozycjonowania konkretnych stron internetowych dystrybutorów materaców. My polecamy oczywiście blog, który właśnie czytacie, a który będzie sukcesywnie rozwijany, ale zapraszamy też na nasz pierwszy blog o materacach, gdzie staramy się pisać prawdę i tylko prawdę, opisując nie tylko swoje produkty, ale także produkty konkurencyjne.


Krok drugi - gdzie szukać materaców?

Nabyliśmy już trochę ogólnej wiedzy o materacach i mamy z pewnością trochę mętlik w głowie. Wszakże jak widać wszystkie są najlepsze - i tanie, i te drogie. Co kupić, jak wybrać?


Można oczywiście skorzystać z oferty sklepów internetowych. W dzisiejszych czasach mamy bowiem prawo do 14 dniowego testu towaru, w trakcie którego towar możemy zwrócić nie podając nawet przyczyny zwrotu. Ale... No cóż. Jest ale. Po pierwsze trzeba towar odesłać - a więc zapakować, tak aby w trakcie podróży się nie zniszczył. Po drugie - sklep internetowy ma 14 dni na zwrot wpłaconych już z góry pieniędzy. Po trzecie - zawsze jest ta drobna niepewność, że może otrzymaliśmy materac, który sobie już ktoś użytkował, a następnie odesłał bo nie spełniał jego oczekiwań.


Naszym zdaniem nie jest to najlepszy sposób wyboru, ponieważ obarczony jest jednak dużym stopniem złego wyboru.


Dużo lepszym sposobem jest jednak wycieczka do sklepu z materacami (i nie ukrywamy, że bylibyśmy zobowiązani, gdybyście tą wycieczkę skierowali w nasze skromne progi). Tutaj przede wszystkim lepiej kierować się jest do małych, wyspecjalizowanych w sprzedaży materaców firm, dla których jest to produkt podstawowy, a nie dodatek. W takich firmach bowiem pracownik musi posiadać naprawdę ogromna wiedzę na ten temat - po prostu musi być profesjonalistą.
Warto też sprawdzić, czy w okolicy jest jakieś Centrum Handlowe, które na swojej powierzchni ma kilku dystrybutorów materaców. Zaletą takiego miejsca jest to, że w trakcie jednej wizyty możemy zweryfikować swoją wiedzę o materacach w kilku punktach, porównać ofertę większej ilości producentów.


Takie firmy, jak nasza nie obawiają się konkurencji, dlatego chętnie zapraszamy do nas swoich Klientów i zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą Centrum. Wg pozwala to bowiem bardziej odpowiedzialnie wybrać odpowiedni dla siebie model materaca.


Idziemy do sklepu po materac.

Kiedy już podejmiemy decyzję o wizycie w sklepie z materacami, pamiętajmy też aby się też odpowiednio przygotować.


Oto kilka porad, którymi warto się kierować podczas "zwiedzania":
  1. Idąc do sklepu ubieramy się luźno, bez krępujących ruchy ubrań.
  2. W sklepie kładziemy się na materacach, nie ugniatamy pięścią, nie testujemy tyłkiem. Materac służy nam docelowo do spania, a nie do siedzenia.
  3. Kładąc się na materacach ściągamy kurtki, płaszcze itp. wynalazki. Musimy być jak najbardziej swobodni.
  4. Testując materace kładziemy się na plecach i leżymy chwilę, potem obracamy się na bok i też leżymy przez chwilę.
  5. Przeprowadzamy rozmowę ze Sprzedawcą, zadając nawet najgłupsze pytania - Sprzedawca jest od tego, aby nawet najdrobniejsze, przyziemne wątpliwości rozwiać i wytłumaczyć,
  6. Mówimy o swoich preferencjach, o alergiach jakie mamy (wtedy z pewnością część materaców można wyeliminować), w jakiej pozycji zazwyczaj śpimy, czy mamy np. problemy z górnymi drogami oddechowymi (musimy wyeliminować modele, które mogą w tym wypadku zaszkodzić).
  7. Co ważne - przed pójściem do sklepu dobrze jest wiedzieć, jaki rozmiar tego materaca potrzebujemy. Pamiętajmy, że w przypadku materaców, praktycznie każdy wymiar jest możliwy. Byłoby dobrze, gdybyśmy jednak pamiętali, że szerokość powierzchni materaca dla jednego człowieka powinna mieć co najmniej 90 cm szerokości i a długość powinna być obliczona wzrost + 20 cm.
  8. I generalnie - zarezerwujemy sobie dużo, naprawdę dużo czasu na wybór materaca.
Na tym kończymy dzisiaj nasz wpis. W następnym poście rozpoczniemy cykl wykładów o wyborze materaca w poszczególnych etapach życia człowieka. Nie ma bowiem materaca dożywotniego. Dla osób udostępniających nasze posty w mediach społecznościowych przewidujemy rabaty!



Doria - firma oferująca wysokiej jakości materace do spania