wtorek, 15 marca 2016

Materace dla dzieci do 14 roku życia

Nadszedł czas, gdy latorośl musi opuścić małe łóżeczko i czas już jest wyposażyć je w nowe łóżko, a tym samym nowy materac.
Jak będzie wyglądac łóżko, w dzisiejszych czasach radzimy skonsultować z dzieckiem, ale sprawę materaca jednak proponujemy rozpatrzeć samodzielnie. 

Nadal bowiem ciało naszego dziecka kształtuje się, a źle dobrany materac może mieć negatywne skutki w dalszej przyszłości. 
Jak wykazują badania, mimo iż ludzkośc rozwija się cywilizacyjnie, to coraz bardziej młodsze dzieci mają liczne wady postawy, schorzenia kręgosłupa, które są związane nie tylko z nadmierną otyłością, ale brakiem ruchu, unikaniem ćwiczeń oraz, o czym mało się mówi, niedbalstwem o komfort spania.

Jest to w każdym bądź razie problem bardzo ważny, gdyż wpływa to nie tylko na sylwetkę dziecka, ale także na ogólne zdrowie dziecka, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Wady postawy mogą bowiem prowadzic do kłopotów z oddychaniem, a tym samym do szybszego zmęczenia, powstawania nadciśnienia tętniczego, niekontrolowanych bólów głowy, kłopotów z koncentracją, a w efekcie stresu, poczucia odtrącenia. A dziecko, w szczególności w wieku 6-14 lat, kiedy kręgosłup przyjmuje prawidłowy kształt, jest narażone na liczne problemy. Jest to bowiem czas, gdy mięśnie nie nadążają za rozwojem kośćca i nie stanowią prawidłowej podpory dla kręgosłupa, a dziecko zmniejsza swoją naturalną ruchliwość, zaczyna przesiadywać w ławkach szkolnych, przy biurkach, często przyjmując nieprawidłową pozycję ciała.    


Na otyłość, ani braku ruchu Waszych pociech nic nie poradzimy - to w dużej mierze problem tkwiący w nas samych, więc tutaj musicie sami prowadzić takie działania, aby problem został rozwiązany. Natomiast możmy Państwu doradzić, jaki materac byłby dobry dla Waszego dziecka w wieku od 3 do 14 lat.

Na początku jednak należałoby zaznajomić się z trzema podstawowymi wadami postawy, jakie dotykają nasze społeczeństwo. Jest to:
  • skolioza,
  • kifoza,
  • lordoza.
Nie zaniedbuj profilaktyki postawy ciała swojego dziecka!
Skolioza to wada postawy objawiająca się bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Najczęściej powstaje między 5 a 8 rokiem życia oraz w wieku 11 - 14 lat. Przyczyn powstawania takiej


wady jest mnóstwo: od wad wrodzonych kręgosłupa, złej budowy miednicy do braku ruchu, noszenia ciężkich toreb i nieprawidłowej pozycji przy siedzeniu.

Z kolei kifoza objawia się nadmiernym wygięciem kręgosłupa w tył, na odcinku piersiowym. Mówiąc prostszym językiem jest to bardzo często garb, a w łagodniejszym stanie tzw. okrągłe plecy (które w późniejszym wieku prowadzą i tak do

powstawania garba). Najczęściej schorzenie to jest skutkiem krzywycy, ale niestety bardzo często to skutek noszenia zbyt dużych ciężarów przez dziecko.  

Trzeci rodzaj wady postawy - lordoza - objawia się nienaturalnym wygięciem kręgosłupa do przodu na odcinku lędźwiowym. Dziecko ma widocznie cofnięte plecy i wysunięty brzuch. Jest to skutek chorób, jak np. gruźlicy, krzywicy, porażenia mięśni grzbietu, ale niestety bardzo często jest to skutek dźwigania zbyt dużych ciężarów i braku ruchu. 

Oczywiście, przy prawidłowym, szybkim rozpoznaniu schorzenia, wadę można skorygować odpowiednimi ćwiczeniami korekcyjnymi. Jednak celem naszego artykułu jest opisanie, jaką rolę odgrywają materace w profilaktyce oraz korekcie stwierdzonych wad postawy, oraz przestrzeganie o zgubnym wpływie uleganiu modom w branży materaców, kiedy proponuje się dzieciom strikte materace przeznaczone dla osób dorosłych.

Należy pamiętać, że człowiek w różnych okresach czasu potrzebuje różnego rodzaju powierzchni do spania. Oczywiście można powiedziec, że kiedyś się spało na wersalkach, kanapach, że miejsca nie ma na materac, że były cudowne, jugosłowiańskie materace i po co tu wodę lać o cudownych materacach. Tylko teraz  proszę sobie zadać pytanie, skąd mamy dzisiaj bóle pleców,  skąd tyle problemów z kręgosłupem i skąd tyle pracy dla fizjoterapeutów. Dawniej tego nie było? Dawniej te niekorzystne dla nas warunki do spania, były niwelowane przez dużo ruchu - nie było samochodów, nie było pogoni za pieniądzem, mieliśmy dla siebie więcej czasu, który z braku innych możliwości, przeznaczaliśmy na ruch. Po drugie nasze nawyki się też poważnie zmieniły, niestety niezbyt korzystnie wpływają one na nasze życie. No i jeszcze jedna prozaiczna przyczyna - po prostu zakup odpowiedniego łóżka z materacem był jednak pewnego rodzaju wyczynem.

Skoro jednak jest jak jest i mamy zupełnie inne możliwości, to czas po prostu skorzystać z nich.

Jaki więc ten materac wybrać na ten czas intensywnego rozwoju naszego dziecka?

Podobnie, jak w przypadku wieku niemowlęcego, dzieci potrzebują:

  • stosunkowo twardej, ale jednocześnie elastycznej powierzchni spania,
  • przy problemach ze stwierdzonymi wadami układu kostnego - powierzchnia spania MUSI być dobrana do konkretnego schorzenia,
  • materac musi być przewiewny
Dzisiejsza "ewolucja" człowieka - Ty nie musisz w niej uczestniczyć!
Przejdźmy więc do sedna sprawy i zastanówmy się jakie rozwiązania w dziedzinie materaców będą najbardziej korzystne dla naszego dziecka w okresie szybkiego wzrostu i formowania się jego ciała.

Naszym zdaniem, wbrew zdaniu większości naszej konkurencji, nadal są tu najlepszym rozwiązaniem materace z pianek PUR i pianek wysokoelastycznych.
Nawet najtańsza pianka PUR w tym wydaniu zapewania dziecku odpowiednią, stabilną powierzchnię spania, nie próbując się dostosować do krzywizn ciała, które dopiero się
Piana NightFly
kształtują (a nie jest to wskazane, ponieważ ciało szybko się "rozleniwia" i dochodzi do zatrzymania procesu formowania się układu kostnego). Jest też to materiał bardzo przewiewny i bardzo higieniczny. Oczywiście, o wiele lepszą sprężystość i elastyczność zapewniają tutaj pianki HR i HRC, ale o tym za chwilę.

Natomiast za bardzo błędne uważamy stosowanie materaców termoelastycznych dla dzieci. Jest to bowiem idealne rozwiązanie w okresie, kiedy układ kostny jest już uformowany i zależy nam na tym, aby kręgosłup odciążyć. Natomiast w wieku dziecięcym musimy pamiętać, że ciało musi się samo kształtować, nie wolno zmuszać ciała do lenistwa, ale jednocześnie nie może to byc deska. Materace termoelastyczne w tym wieku mogą spowodować wiele złego, poprzez zmuszenie kręgosłupa dziecka do nienaturalnego wyginania się. Kręgosłup bowiem jest w tym wieku bardzo poddatny na przyjmowanie nienaturalnych krzwizn, szybko się "uczy" kiepskiej postawy, a potem "oduczyć" go takich postaw jest bardzo trudno.

Materace sprężynowe są tutaj rozwiązaniem pośrednim. Z pewnością są i tak lepszym rozwiązaniem dla dzieci niż materace termoelastyczne. Ale pod warunkiem, że nie są to materace miękie. Absolutnie natomiast nie powinny to byc materace siedmiostrefowe, ponieważ system ten został stworzony dla ludzi dorosłych o wzroście min. 160 cm. Dziecku


taki materac może zaszkodzić, ponieważ jego poszczególne partie ciała nie znajdą się w odpowiednich strefach materaca. Materace sprężynowe mają też słabą elastyczność punktową i dosyć szybko ulegają odkształceniom - po prostu dostosowują się do aktualnych krzywizn ciała dziecka i potem "zapominają", że te krzywizny u dziecka się zmieniają w szybkim tempie. Należałoby więc nader często taki materac wymieniać dziecku na nowy (niczym ubrania - wczoraj były dobre, a dzisiaj są już za małe). Dlatego rozwiązanie to jest jednak gorsze od pianek PUR i wysokoelastycznych.

Natomiast ciekawym rozwiązaniem są tutaj też materace lateksowe, które mają na tyle dobre właściwości ortopedyczne, że w tym wieku są naprawdę dobrym rozwiązaniem. Mają oczywiście pewne wady, które należałoby rozpatrzeć, ale nie są to jakieś poważne zastrzeżenia. O tym jednak napiszemy w dalszej części naszego artykułu.

Materac wysokoelastyczny Swiss Magic

O samych piankach wysokoelastycznych z naszej oferty możecie przeczytać także na naszym podstawowym blogu o materacach, a w tym artykule skupimy się tylko na kilku modelach z naszej oferty, nad którymi proponujemy się zastanowić podczas wyboru materaca.

Z pewnością najlepszym wyborem w naszej ofercie materaców piankowych jest kolekcja materaców Swiss. Przy czym skupić by się tutaj należało na materacach wyprodukowanych z piany AventO2, tj. materacu Swiss Dynamic i Swiss Magic. 

Piana AventO2 to najlepsza pianka wysokoelastyczna HR dostępna na rynku. Produkują ją szwajcarzy na bazie komponentów roślinnych, przede wszystkim na bazie olejków lawendowych. Technologia ta pozwoliła uzyskać niezwykle sprężystą i elastyczną pianę, o znikomej poddatności na utlenianie się podczas użytkowania. W związku z tym piana taka


nie traci z czasem swojej elastyczności i sprężystości, a jednocześnie nie uwalnia żadnych szkodliwych oparów chemicznych. Natomiast sama lawenda to najlepszy, antybakteryjny i antyroztoczowy środek, który jest znany ludzkości od wieków. Oprócz tego, pamiętać należy, że lawenda jest też środkiem o kojącym działaniu na układ nerwowy i układ oddechowy, co jest czynnikiem bardzo pozytywnym.

Z pewnością materace tego rodzaju nie są tanim rozwiązaniem, ale chcemy tutaj podkreślić jedno: amortyzacja tego materaca rozkłada się na długie lata, ponieważ materace te są bardzo wytrzymałe i spełniają bardzo dobrze swoją rolę nawet w późniejszych okresach życia człowieka. Dlatego inwestycja tego typu będzie naprawdę opłacalna nie tylko dla zdrowia naszego dziecka, ale także w rezultacie dla naszej kieszeni.

Wracając do tematu, mamy tutaj do dyspozycji dwa modele materaców: materac Swiss Magic oraz materac Swiss Dynamic. 
Pierwszy z nich jest materacem miękkszym, ale wysoce sprężystym. Jest to wg nas najlepszy wybór dla dzieci do 14 roku życia. Stanowi on jedną bryłę piany AventO2, konturowo


formowanej w system nacięć minimalizujacych odleżyny. Dla formującego się układu kostnego zapewnia naprawdę bardzo dobre podparcie, a jednocześnie nie zakłóca on pracy układu krwionośnego. Także w późniejszym okresie czasu spełnia doskonale swoje funkcje, jeżeli dziecko nie cierpi na otyłość. Jest to też wprost idealne rozwiązanie, jeżeli Wasze dziecko niestety cierpi np. astmę, często się przeziębia, choruje, ma stwierdzona wadę postawy jako lordozę, lub skoliozę.

Drugi model jest przeznaczony dla dzieci starszych, cierpiących na otyłość. Jest modelem twardszym, ale bardzo komfortowym. Jego sztywnośc zapewnia tutaj piana NightFly,


obłożona obustronnie również nacinaną pianą AventO2. Dziecko znajdzie tutaj dobre podparcie, szczególnie jeżeli cierpi na lordozę, ponieważ powierzchnia materaca będzie zmuszac ciało do korekty tej podstawy (oczywiście, jeżeli nie zdamy się tutaj tylko na sam materac, ale dziecko podejmie też odpowiednią gimnastykę korekcyjną).

Innym, ciekawym rozwiązaniem, jest materac Natur Biogreen. Materac ten jest doskonałym, tańszym zamiennikiem dla materaca Swiss Magic. Ma praktycznie identyczną budowę i właściwości, jak Swiss Magic, tylko do budowy użyto tutaj naturalnej piany
Biogreen, produkowanej na bazie oleju rycynowego i nasączanej aloesem. Środki te bardzo dobrze działają na skórę śpiącego dziecka, natomiast nie znajdziecie tutaj Państwo jakiegokolwiek wpływu na układ nerwowy. Natomiast materac z pewnością posiada tutaj najlepszy stosunek ceny do jakości.

Nieco tańszymi modelami są materace produkowane na bazie tradycyjnych pian wysokoelastycznych HR i pianek PUR. Na uwagę tutaj zasługują:

  • materac Antibacterial,
  • materac Spinalis Ortopedic,
  • materac Klasik.
Materac Antibacterial to średniotwardy materac, którego najistotniejszą częścią jest bakteriobójcza, twarda pianka Antibacterial. Jest to materac przeznaczony głównie dla
Materac Antibacterial
osób z silnymi alergiami, kiedy nie można zastosowac rozwiązania typu naturalna piana HR lub np. lateks.
Wprawdzie materac posiada wszystą w pokrowiec pianę termoelastyczną, ale służy ona tutaj do chronienia układu krwionośnego przed niekorzystnym uciskiem ze strony materaca, a grubośc tej piany nie ma tu wpływu na formowanie się naturalnych krzywizn ciała. Natomiast nie stosowalibyśmy tego typu rozwiązania przy wadach typu skolioza i lordoza. 

Materac Spinalis Ortopedic to ciekawe rozwiazanie, ale czasami do łóżek dla dzieci jest po prostu za wysoki (ma 25 cm wysokości). Jego zaletą jest to, że możemy dziecku zmieniać twarość podłoża w zależności od aktualnych potrzeb. Niemniej nie jest to bardzo szczęśliwe rozwiązanie i raczej ukazujemy je jako ciekawostkę.
Materac Spinalis Ortopedic

Trzeci model, materac Klasik, posiada wprawdzie atest wyrobu medycznego, ale jest przeznaczony raczej przy stwierdzonej kifozie, natomiast jest zbyt twardy aby mówic tutaj o jakiejś profilaktyce. Jego minusem są też materiały, które wymagają potem dosyć częstej wymiany materaca na nowy.

Wspominaliśmy wcześniej, że dobrym rozwiązaniem są też materace lateksowe. I swoją opinię podtrzymujemy. Wprawdzie materace tego typu nie nadają dla osób z uczuleniem na lateks, ale oferują one dobre podparcie ortopedyczne dla osób w młodym wieku. Z naszej oferty jednak, jako bezpieczny możemy śmiało polecić materac Premier Biospring, oraz materac Sultan Night.

Materac Premier Biospring to stosunkowo twardy materac, a więc bardzo dobre rozwiązanie przy stwierdzonej kifozie, kiedy ciało dziecka potrzebuje solidnej, twardawej powierzchni spania. Materac zbudowany jest z trzech elementów - dwóch płyt

Materac Premier Biospring

perforowanego lateksu, z jądrem z piany Biospring - która zapewnia twardość i wysoką przewiewność materaca. Materac posiada atest wyrobu medycznego. Uwaga - zdecydowanie nie polecamy jednak tego materaca, jeżeli dziecko prawidłowo się rozwija, a my szukamy materaca działającego profilaktycznie, a nie korekcyjnie.

Z kolei materac Sultan Night jest tutaj bardziej profilaktycznym rozwiązaniem. Jest bardzo sprężysty i elastyczny, co zapewnia mu jądro materaca wykonane z komfortowej piany NightFly. Dzięki temu uzyskujemy naprawdę stabilne podparcie, dużą zdolność ortopedycznego dostosowania się powierzchni materaca do ciała dziecka.
Materac Sultan Night

Oczywiście - tak jak wspominaliśmy - materace lateksowe mają pewne wady, takie jak np. ograniczoną zdolność do wentylacji, czy alergeny w postaci naturalnych białek. Lateks jest też bardzo wrażliwy na zalania, wilgoć itp. Nie są one jednak tak bardzo negatywne, aby odrzucać tą ofertę, jako niebezpieczną dla naszych dzieci.

Na rynku znajdziecie jednak Państwo sporo całkiem dobrych materaców lateksowych. Oprócz już wspomnianej naszej oferty, warto się tutaj zainteresować też rozwiązaniami w tej dziedzinie oferowanymi przez takie fabryki jak Hevea (największe doświadczenie w tworzeniu materaców dla dzieci), Janpol, MK Foam Koło.

PROFILAKTYKA W DZIEDZINIE ZDROWIA TWOJEGO DZIECKA JEST ZNACZNIE TAŃSZA NIŻ JEGO PÓŹNIEJSZE LECZENIE!

W następnym artykule przyjrzymy się, jak materac może pomóc naszej drogiej młodzieży - przyszłości naszego Narodu!

Salon Doria SC, ul. Towarowa 22 lok. F-5 00-839 Warszawa
tel. 735 933 217