wtorek, 17 maja 2016

Co to jest siedem stref twardości w materacach i czy zawsze to jest dobrze.

Szukając materaca dla siebie, z pewnością natknęliście się, lub natknięcie się na informację o siedmiu strefach twardości, siedmiu strefach komfortu itp. A czasami to już nawet i więcej (sic!) - bo więcej w świadomości Klienta znaczy zazwyczaj lepiej.


Co to jest te siedem stref twardości?

Strefy twardości w materacach oznaczają nie mniej ni więcej, iż materac został podzielony na pewne fragmenty o różnych twardościach w zależności od tego, która część ciała jest na nim położona.
Siedem stref komfortu w materacu

Gdy mówimy o materacach z siedmioma strefami twardości oznacza to, że materac ma siedem takich części o różnej twardości.

Strefa I.

Pierwszą strefę materaca stanowi jego środek i jest to największa strefa w materacu. Jej lokalizacja wynika z tego, że  w tej części materaca układamy nasz najcięższy odcinek ciała, tj. okolice bioder, które potrzebują komfortowego podparcia i "zatopienia" się w materac, aby zapewnić kręgosłupowi naturalne ułożenie w kształcie litery "S".

Strefa II.

Strefa ta znajduje się w dwóch miejscach w materacu. Dlatego liczona jest podwójnie. Znajduje się ona po obydwu stronach Strefy I materaca. Jest to najczęściej odcinek średniotwardy materaca, zapewniający solidne podparcie w okolicach talii i pleców, tak aby nasz kręgosłup został całkowicie odciążony, zmuszony do odpoczynku i rozluźnienia mięśni wokół niego. Pozwala to na lepsze krążenie krwi i spokojniejszy, głębszy sen.

Strefa III.

Ta strefa, podobnie jak Strefa II, jest w materacu zdublowana. Zlokalizowana jest w miejscu określanym jako strefa barkowo-ramieniowa, oraz strefa łydek. Dzięki tej strefie, nasze ramiona zatapiają się w materacu na tyle, aby kręgosłup cały czas zachowywał swoje naturalne ukształtowanie i nic nie powodowało zbyt silnych nacisków na kręgi. W okolicach łydek zmniejszony nacisk na ciało powoduje lepsze krążenie krwi w nogach.

Strefa IV.

To ostatnia strefa materaca znajdująca się po obydwu, skrajnych stronach materaca, czyli tam gdzie spoczywa głowa i stopy, jest strefą średniotwardą.

Taki układ w materacu pozwala przyjąć bardziej ergonomiczną postawę ciała podczas snu. Chociaż oczywiście, nasuwa się tutaj pytanie, czy zawsze tak jest. Wszakże ludzie przecież różnią się wzrostem. Tak, to prawda. Dlatego strefy twardości są optymalne dla ludzi o wzroście powyżej 160 cm. A reszta to kwestia jak nauczymy się korzystać z tego materaca.

Z tego właśnie powodu, nie zalecamy stosowania materaców siedmiostrefowych dla młodzieży i małych dzieci. Tutaj trochę trudno "wstrzelić" się w odpowiednie strefy, a niewłaściwe użytkowanie może tylko wpłynąć negatywnie na zdrowie małego człowieka.

Niemniej, w przypadku osób dorosłych, siedem stref twardości w materacu, jest w zasadzie wskazane. Nie jest to też wymysł panów od marketingu, ale efekt badań prowadzonych w klinikach, stąd materace z atestem wyrobu medycznego takie strefy posiadają.

W zależności od rodzaju materiałów użytych do produkcji materaca, strefy te uzyskuje się różnie.
W przypadku materaców sprężynowych strefy uzyskuje się poprzez stosowanie sprężyn o różnej grubości drutu. Stąd jedne są bardziej twarde, a drugie są bardziej elastyczne. Natomiast między bajki można włożyć informację, że materac z matą kokosową posiada takie strefy. Nawet jeżeli dokonano zróżnicowania wkładu sprężynowego, to mata kokosowa i tak zniekształca, lub unicestwia prawidłowe działanie stref twardości.
W przypadku materaców piankowych, lateksowych strefy uzyskuje się różnie. Czasami poprzez punktowe wstawki różnych gatunków pianek, bądź poprzez konturowe nacinanie wnętrza materaca, lub profilowanie pianek. Można śmiało jednak powiedzieć, że np. większość materaców termoelastycznych ma tyle stref twardości ile człowiek potrzebuje. Pianka termoelastyczna bowiem posiada najlepsze zdolności adaptacji powierzchni materaca do naturalnych kształtów ciała ludzkiego.

Krótko odpowiadając na postawione pytanie - czy warto kupić materac z siedmioma strefami twardości - odpowiadamy krótko: warto, ale dla osób dorosłych, z w pełni ukształtowanym układem kostnym.

My, jak zwykle zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą materaców produkowanych przez firmę Materasso Slovakia, poprzez kliknięcie na poniższe logo naszej firmy: