poniedziałek, 9 stycznia 2017

Materac rehabilitacyjny, ortopedyczny - co to jest?

Czy spotkaliście się kiedyś z określeniem materac rehabilitacyjny, materac ortopedyczny? Czy jest to jakieś lekarstwo, sprzęt rehabilitacyjny czy jakiś środek specjalistyczny? Wybór wśród materaców jest przecież ogromy, a w trakcie poszukiwań raczej trudno odróżnić materac "zwykły" od "rehabilitacyjnego" itp. Dzisiaj, na łamach naszego bloga, postaramy się Państwu omówić ten problem i rozprawić się z niektórymi chwytami marketingowymi.

Materac rehabilitacyjny, ortopedyczny - co to jest?

Zacznijmy jednak od rozprawienia się z określeniem rehabilitacyjny czy ortopedyczny. Jest to dosyć spore nadużycie ze strony Sprzedawców (w przypadku producentów, raczej z takim określeniem oficjalnym się nie spotkacie), ponieważ w żadnym przypadku nie jest to sprzęt rehabilitacyjny. Są to co najwyżej tzw. wyroby medyczne I klasy. I tylko jako takie możemy je tutaj rozpatrywać. Oczywiście - nie każdy materac posiada stosowny certyfikat, więc nie każdy też tak możemy określać.

Mówiąc ogólnie, materac z certyfikatem wyrobu medycznego, jest to materac którego budowa, konstrukcja oraz używane materiały posiadają pozytywną opinię instytucji uprawnionych do orzekania o przydatności do celów medycznych. Opinia takiej instytucji upoważnia jednocześnie do sprzedaży z obniżoną stawką podatku VAT (aktualnie 8%) konkretnego modelu materaca, zakwalifikowanego zgodnie z PKWiU 31.03.12.0.

O tym w jaki sposób powinna przebiegać taka kwalifikacja, mówi norma ISO 13485: 2003, którą w Polsce wdrożono do życia w 2005 roku. Natomiast sprawę regulacji rynku wyrobów medycznych ujęto jednoznacznie w Ustawie z dnia 20 maja 2010 roku o wyrobach medycznych (Dz.U. 2010 r., nr 107, poz. 679).

Oczywiście nie znaczy to, że inne materace nie spełniają tych norm. Jednak w przypadku wyrobów certyfikowanych mamy pewność, iż tak jest faktycznie. Jest to przede wszystkim dowód, że materiały użyte w tym materacu są w 100% bezpieczne dla zdrowia ludzkiego, a ich właściwości ortopedyczne faktycznie występują (pod warunkiem odpowiedniego dobrania do konkretnego problemu).

Pamiętajcie jednak, że nie jest to LEKARSTWO, a jedynie środek do wspomożenia prawidłowego leczenia, bądź profilaktyki przed problemami z układem kostnym człowieka. Wbrew temu co twierdzi część Sprzedawców, materaca z certyfikatem wyrobu medycznego NIE MOŻNA ODLICZYĆ OD PIT. Ustawodawca bowiem jasno i precyzyjnie wykluczył taką możliwość, wskazując m.in. materace jako produkty bez prawa do odliczenia.

Materace medyczne firmy Materasso

Naszą ofertę stanowią głównie materace firmy Materasso, głównie dlatego właśnie iż duża
ich część to produkty certyfikowane jako wyroby medyczne. Są to też w znacznej liczbie materace, które wykorzystują w pełni bezpieczne komponenty do produkcji materaców, oparte na odnawialnych źródeł Natury: olejów roślinnych, ekstraktów z roślin leczniczych itp. Przez pewien okres czasu podważano zasadność certyfikatów wyrobów medycznych przedstawionych przez firmę Materasso, w związku z tym producent wystąpił od Urzędu Skarbowego o opinię na ten temat. Taka opinia została wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej, z którą zapoznać się możecie Państwo pod tym linkiem.

Przeglądając zakładkę Materace Medyczne na naszej stronie internetowej, zauważycie Państwo, że są to różne modele materaców. Są to i materace sprężynowe, piankowe, nowoczesne materace termoelastyczne oraz materace lateksowe. Są to też wyroby o różnych twardościach - od miękkiej po bardzo twardą. To właśnie obrazuje, że nie wystarczy kupić materaca medycznego. Ważne jest aby materac był prawidłowo dobrany do konkretnego schorzenia. Z resztą - jak to zrobić - opisywaliśmy już wcześniej w artykułach o lordozie, kifozie i skoliozie. Zapraszamy więc do dalszej lektury naszego bloga.