piątek, 22 kwietnia 2016

Druga młodość też wymaga komfortowego materaca

Nadszedł czas, kiedy nasze życie zawodowe jako tako się ustabilizowało, mamy
Komfortowe materace Warszawa? - www.doria24.pl
rodzinę i patrzymy, jak nasze potomstwo sobie rośnie. Dbamy o to potomstwo także dobierając także odpowiedni materac, ale pamiętajmy, że dbać musimy także o siebie.

Nasze ciało jest maltretowane od dłuższego czasu przez nieprawidłową postawę przy pracy fizycznej, siedzący tryb życia, kiepskie nawyki żywieniowe, a życie nie oszczędza nam stresów. Dlatego należy pomyśleć także o sobie, a przede wszystkim zapewnić sobie bardziej komfortowe warunki do snu. 

Jak to zrobić? Oczywiście  - najlepiej odwiedzić nas osobiście. Niemniej nie jesteśmy wszędzie, więc spróbujemy podpowiedzieć, co warto kupić dla siebie, aby spać zdrowo i poprawiać swoje życie.

I teraz właśnie ogłaszamy sezon na materace termoelastyczne, jako najlepszy wybór powierzchni spania. Oczywiście, nadal część osób, ze względu na swoje schorzenia, powinna unikać tego typu rozwiązań, ale dla większości osób będzie to taki złoty środek.

Co tą są więc te materace termoelastyczne? 

Mówiąc najprościej, materace termoelastyczne, to materace do budowy których użyto specjalnego rodzaju pianki reagującej na temperaturę i wagę ciała człowieka. Pamiętać jednak należy, że nie robi się materaców tylko i wyłącznie z tej pianki. Podstawą materaca są albo pianki PUR, albo pianki wysokoelastyczne typu HR i HRC, a czasami nawet lateks.

Pianka termoelastyczna struktura złożona z milionów otwartych komórek, o kształcie kulistym, które reagując na temperaturę i punkt nacisku ciała, starają się niejako dopasować do jego kształtu. Stąd ta niesamowita zdolność do prawidłowego podpierania i rozluźniania mięśni ciała.

Generalnie - nie jest to materiał nowy. Stał się tylko teraz bardzo popularny. Jego powstanie jest związane z badaniami NASA w latach 70-ych XX wieku, kiedy szukano materiału chroniącego astronautów przed działaniem ciśnienia atmosferycznego G-force. Prekursorem wykorzystania tej technologii w materacach do spania była firma Tempur, która swój tzw. "materiał Tempur" chroni stosownymi patentami (stąd twierdzenia Sprzedawców - taki sam, jak Tempur to wierutna bzdura).

Z pewnością szukając takiego materaca, zauważyliście że często różnice cenowe są ogromne. I zazwyczaj nie są to tanie materace. Czy więc np. materac Tempur to to samo, jak materac za 1000 zł? Marka? Zapewniamy, że jednak tak nie jest. Gdyby tak było, to jaka różnica by była jeździć samochodem za 30 tys. zł, zamiast takiego który kosztuje kilkaset tysięcy złotych.

Na cenę wpływ mają przede wszystkim rodzaje pianek termoelastycznych, ich gęstość, grubość warstwy, metoda pozyskiwania, szybkość reakcji na zmiany położenia ciała itp. O tym jednak za chwilę. Wspomnimy tutaj tylko, że aktualnie panuje moda na tego typu materace, stąd w sklepach królują tego typu rozwiązania. I tu trzeba się przyznać - jest też takie napieranie na to rozwiązanie ze strony Sprzedających, bez względu na to, czy jest to korzystne dla konkretnej osoby, czy też nie. Panuje takie przekonanie, że jest to cudo, najlepsze na świecie. Niestety nie zawsze tak jest i o tym już we wcześniejszych naszych artykułach już pisaliśmy.


Jak w tym gąszczu materaców, marek się odnaleźć, na co zwracać uwagę?

  1. Zawsze kładziemy się na materacu, kierując się przede wszystkim swoją wygodą.
  2. Nie kierujemy się informacjami o gęstościach pianki termoelastycznej - nie panuje tutaj zasada, że im większa wartość, tym lepiej.
  3. Nie kierujemy się grubością warstwy pianki, aczkolwiek zbyt niska wysokość, to tylko placebo - optymalnie dobrze jest jak ta wartość oscyluje w granicach 6-8 cm.
  4. Sprawdzamy, na czym pianka jest wsparta - na jakim gatunku pianki. Nawet najlepsza pianka termo mając słabą podstawę, z czasem zacznie nam utrudniać życie, a nie poprawiać - jeżeli dolna pianka "zgubi" swoją sprężystość, to pianka leniwa komfortu już nie uratuje,
  5. Sprawdzamy szybkość reakcji pianki na zmiany położenia naszego ciała - w tym celu wiercimy się, zmieniamy pozycję i sprawdzamy, czy materac szybko zmienia kształty na powierzchni.

To takie pięć zdrowych zasad, które pozwolą uniknąć problemów.

Generalnie na rynku większość firm stosuje pianki termoelastyczne o gęstości w granicach 50 - 55 kg/m3, czasami są to 80 kg/m3, a najbardziej gęste mają tą wartość na poziomie 95 kg/m3.
Oczywiście - człowiek o większej masie ciała, powinien wybierać modele z pianką o większej gęstości, chociażby z tego względu, że pianka o niższej gęstości może się szybko zużyć. Człowiek drobny raczej nie znajdzie natomiast komfortu na piance gęstej. Jest jednak trudno wybrać odpowiednią piankę, bo o twardości materaca w tym momencie bardzo często decyduje jednak to, co jest na spodzie. Np. nasze materace Viscogreen H3 a Viscogreen Lux - budowa bardzo podobna, ale poprzez różne gęstości pianki wysokoelastycznej Biogreen, różnice twardości tych materaców są diametralnie różne. Z kolei np. materac Thermo Silver w odczuciu jest oceniany jako twardawy, a gęstość pianki Silver - termoelastycznej to zaledwie 50 kg/m3.

Wysokość pianki decyduje raczej o szybkości reakcji i stopnia zapadania się w materacu. I generalnie wpływa w tym momencie na odczucia miękko-twardo. Natomiast opowiadanie, że więcej znaczy lepiej, to już takie trochę lanie wody. Oczywiście - zdecydowanie ma to wpływ na komfort, ale jak wiemy - komfort dla każdego znaczy, co innego.

Natomiast, naszym zdaniem, gatunki pianek mają już dosyć wielki wpływ na szybkość reakcji, odprowadzanie nadmiaru ciepła, wilgoci a przede wszystkim na trwałość materaca. Stąd też najczęściej wynikają ogromne różnice cenowe. Często kupując materac z tanich zamienników, zrażamy się do tego rozwiązania w materacach, jako niewygodnego.
pianki Viscogreen i Biogreen inspirowane są Naturą

Na rynku są różni producenci pianek. Do produkcji używają też różnego rodzaju środków - bardziej chemicznych, lub bardziej naturalnych. W naszych materacach, których inspiracją jest Natura, korzystamy raczej z rozwiązań bezpiecznych dla zdrowia ludzi i dla środowiska naturalnego, czyli biokomponentów roślinnych. Nie będziemy się tu szerzej rozpisywać o piankach Viscogreen, a jedynie odsyłamy Was do naszego artykułu na drugim blogu, który przeczytać możecie tutaj.

Co my możemy polecić Państwu, w wieku średnim, w zasadzie w sile życia?

W naszej ofercie z pewnością takim ciekawym rozwiązaniem jest materac Thermo Silver.
Dlaczego? Ponieważ organizm ludzki jest w stanie prawidłowo funkcjonować tylko w bardzo wąskim zakresie temperatur, a nawet mała zmiana temperatury ciała potrafi wywrócić nasz
materac Thermo Silver
organizm do góry nogami i spowodować osłabienie układu immunologicznego. Jak kładziemy się spać, to nasz organizm wydaje nadmiar ciepła który wyprodukował przy normalnej czynności mięśni w ciągu dnia. Po zaśnięciu ciało wychładza się i zmusza mięśnie znowu do "pracy", aby utrzymać temperaturę w okolicach 36,5 st. C. I właśnie w tym materacu, aby nie zmuszać naszych mięśni do pracy, zastosowano najbardziej nowoczesną piankę termoelastyczną Termosilver, ponieważ ma ona zdolność regulacji temperatury ciała i na powierzchni materaca.
Wewnątrz tej pianki zachodzi taka reakcja zmiany struktury materiału, co powoduje, że użytkownik unika problemu przegrzewania się ciała.
Piana ma gęstość 50 kg/m3, ale ponieważ podstawą tego materaca, jest bardzo twarda i wytrzymała pianka HRC EvoPoreHRC o gęstości 40 kg/m3, daje pierwsze odczucie iż materac jest twardy. Niemniej niemal natychmiast czujemy jego reakcję na nacisk ciała, ponieważ pianka Termosilver natychmiast przyjmuje kształt leżącego człowieka. \

Nie czarujmy się jednak - osoba drobna, o wadze do 80 kg nie będzie się czuła na tym materacu komfortowo. Dla tego typu budowy ciała, oraz wszystkich kochających materace miękkie, polecamy nasz materac Viscogreen.
materac Viscogreen H3
Pianka Viscogreen bardzo szybko reaguje na zmiany położenia, a dzięki dodatkowemu pikowaniu pokrowca materac ten jest po pierwsze bardzo przytulny, a po drugie bardzo komfortowy. Bezpieczne materiały, jakie stosujemy w tym materacu, oraz właściwości użytkowe tj. sprężystość, zdolność do przyjmowania kształtów oraz niski nacisk zwrotny pozwolił uzyskać dla tego materaca 12 letnią gwarancję oraz atest wyrobu medycznego.

Takim hitem materacowym, który cieszy się uznaniem wśród naszych Klient jest materac Viscogreen Lux. Jest to jednak materac, który polecamy głównie osobom starszym i o dużej masie ciała. Materac jest przyjemnie miękki na powierzchni, ale zapewnia naprawdę solidną podstawę dla ciała ludzkiego.

Tyle reklamy, ponieważ w naszej ofercie znajdziecie naprawdę dużo materaców termoelastycznych o różnych parametrach. Mamy zwyczaj dobierać zawsze materac indywidualnie do konkretnego człowieka, więc ograniczmy się tutaj tylko do tych trzech modeli materaców.

Wracamy jednak do tematu wyboru materaca dla osób dorosłych.

Wiemy już, że bardzo dobrym wyborem są materace termoelastyczne. Wiemy, że droższe modele reagują szybciej, są bardziej żywotne. Ale co z takimi typami, którzy nie czują się zbyt pewnie na materacach termoelastycznych, bądź po prostu budżet nie pozwala na zakup dobrego materaca termoelastcznego?

Nadal warto interesować się w tym wypadku materacami wysokoelastycznymi. Szukalibyśmy jednak modeli bardziej miękkich, jak np. nasz materac Swiss Magic H2, lub Natur Biogreen H2. Wydając parę złotych więcej - warto doposażyć taki materac w pokrowiec pikowany pianką Visco - wtedy uzyskamy komfortową powierzchnię materaca, bez efektów zapadania się jego strukturę. Wprawdzie utrudnia to proces prania takiego pokrowca, ponieważ nie można go wirować, ale i tak naszym zdaniem warto o tym pomyśleć. O piankach wysokoelastycznych, możecie poczytać tutaj.
Na rynku znajdziemy też dużo dobrych rozwiązań materaców sprężynowych. Szczególnie osobom o niskim budżecie, polecamy jednak zakupu lepszego materaca sprężynowego, niż taniego materaca z pianki termoelastycznej. Jednak, jeżeli ktoś poszukuje twardszego materaca, to unikalibyśmy rozwiązań z kokosem. Materac kieszeniowy i tak będzie potrzebować szybszej wymiany niż piankowe, więc warto pomyśleć o połączeniu np. sprężyn multipocket z lateksem bądź nawet pianką PUR.
No i materace lateksowe. Tutaj to kwestia jest mocno dyskusyjna. Jedni chwalą, drudzy ganią. Naszym zdaniem nie jest to złe rozwiązanie, ale przestrzegamy przed rewelacyjnymi informacjami w sklepach o wyjątkowej antyalergiczności (są ludzie z uczuleniami na lateks), super wytrzymałości (strasznie kiepsko reagują na nadmiar wilgoci), czy informacjami typu 100% lateks naturalny. Większość to materace o składzie syntetycznym, a materace godne polecenia wykonywane są zazwyczaj w technologii Talalay. Niemniej są to drogie rozwiązania i w tej cenie możemy się pokusić o naprawdę wysokiej klasy materace termoelastyczne. Jeżeli jednak mielibyśmy tutaj polecić jakieś rozwiązania, to materace polskiego producenta MK&Foam Koło (od materaca DualH1H2 wzwyż, a w szczególności materace Sueno Lux i Sueno Vital), materace Hevea (firma od lat specjalizuje się w lateksowych rozwiązaniach), materace Janpol oraz takich potentatów jak Dunlopilo czy Metzeler.

Ogólna zasada tutaj głosi:
  • materace miększe są lepszym rozwiązaniem dla osób dorosłych, niż materace twarde,
  • nie boimy się materaców z pokrowcami pikowanymi pianką Visco - pranie ich jest utrudnione, ale tutaj jednak chodzi o komfort spania, a nie o możliwości prania,
  • szukamy materaców wytwarzanych na bazie naturalnych biokomponentów, jako bezpieczniejszych od syntetycznych rozwiązań,
  • atest wyrobu medycznego nie jest wyznacznikiem przydatności, a jedynie informacją, że na danym modelu warto skupić uwagę, jako bezpiecznym dla naszego zdrowia,
  • najlepszym rozwiązaniem są tutaj materace termoelastyczne - problemów, które stworzyliśmy sobie w przeszłości już nie poprawimy - możemy jedynie ułatwić sobie życie, poprzez spanie na czymś, co się samo przystosuje do nas.
I przede wszystkim - wybieramy samodzielnie, mierzymy, próbujemy a nie kupujemy tego, co nam każą. Warto nastawić się na rozmowę, ponieważ właśnie w tym okresie życia najłatwiej o pomyłkę i wydanie sporej ilości pieniędzy w sposób błędny. Oczywiście możemy wierzyć w reklamy, w możliwości zwrotu, wymiany, ale chodzi o to, aby wybrać raz a konkretnie, nie walczyć potem ze zwrotami, odzyskiwaniem pieniędzy, żeby wybrać tak, aby materac poprawił nasze życie, a nie działał jak placebo. Właśnie dlatego powstają takie firmy, jak nasza - po to, abyście nie popełniali błędów, firmy które nie traktują Klienta jak maszynki do zarabiania pieniędzy. My już się przekonaliśmy, że dobro drugiego człowieka, zwraca się szybko - chociażby w postaci kolejnych poleceń, powrotów itp.

Jeżeli potrzebujesz konkretnej porady, a mieszkasz w Warszawie, to zapraszamy do dawnego Centrum Jupiter, czyli obecnie Centrum Towarowa 22,  na Woli. Tutaj jesteśmy w lokalu F-5. Wkrótce pojawi się nasz drugi punkt, z większym wyborem materaców. Jeżeli jesteś spoza Warszawy - zapraszamy do kontaktu na e-mail, poprzez komentarze, czy poprzez profil Facebook. Postaramy się podpowiedzieć, a nawet jeżeli będzie potrzeba i możliwość, skierujemy do naszej kochanej konkurencji. Dla nas bowiem ważne jest, abyście byli wyspani i cieszyli się życiem.



 




1 komentarz:

  1. Jeżeli szukacie materaca, który będzie wam służył przez długie lata, skorzystajcie z oferty sklepu https://materacnawymiar.pl. Mają tam bardzo bogaty wybór materacy.

    OdpowiedzUsuń