czwartek, 26 maja 2016

Lordoza - jaki materac wybrać przy tym schorzeniu?

Rozpoczynamy dzisiaj cykl artykułów o wybieraniu materaca w konkretnych przypadkach chorób układu kostnego. Zawsze bowiem podkreślamy, że źle dobrany materac może nawet zaszkodzić, niż pomóc.

Należy przy tym pamiętać, że prawidłowo rozwinięty kręgosłup tworzą trzy krzywizny: lordoza szyjna, kifoza piersiową, lordoza lędźwiowa. Wszystkie trzy na raz pozwalają człowiekowi znosić obciążenia, wynikające z pozycji stojącej. Schorzenia więc polegają na odchyleniu od normy.

Lordoza - pojęcie, objawy.

lordoza objawy, leczenie, kupujemy materac dla osoby ze stwierdzoną lordozą
Lordoza to choroba kręgosłupa, która prościej i bardziej obrazowo, nazywana jest "plecami wklęsłymi". Dla osób cierpiących na to bolesne schorzenie, cechą charakterystyczną jest nadmierne wygięcie kręgosłupa ku przodowi w dole pleców (w tzw. części lędźwiowej). Nieleczona prowadzi do patologicznych zmian objawiających się długotrwałym bólem pleców czy artretyzmem.



Przyczyny powstawania.

Przyczyny powstawania lordozy, są zazwyczaj bardzo prozaiczne. Najczęściej jest to:
  • brak ruchu,
  • nieprawidłowa postawa przy siedzeniu i pracy,
  • otyłość,
czyli coś, na co mamy wpływ w swoim życiu. Zdarza się jednak, że lordoza jest konsekwencją wad genetycznych, lub skutkiem urazów układu kostnego, nieleczonej innej wady kręgosłupa (np. kifozy pogłębionej), innych schorzeń, jak np. krzywicy, osteoporozy, zaniku mięśni, zapalenia krążków międzyokręgowych (czyli tzw. dysków) bądź też przebytej gruźlicy.

Oczywiście - nie na wszystkie te przyczyny mamy wpływ. Nie mniej, pamiętajmy iż w przypadku naszych dzieci, zdecydowanie mamy wpływ na pierwsze trzy przyczyny powstawania lordozy.

Diagnoza.

Jak sprawdzić, czy mamy objawy lordozy? Najprościej będzie położyć się na twardej powierzchni, np. na podłodze, a następnie wsunąć rękę pod dolny odcinek kręgosłupa, nad pośladkami. Przestrzeń ta powinna być niewiele większa od wsuniętej dłoni. Jeżeli więc możemy tu wsunąć np. dwie dłonie na sobie, to stwierdzamy po prostu lordozę. Należałoby wtedy udać się do lekarza, celem zdiagnozowania problemu przy pomocy RTG kręgosłupa.

Leczenie.

Lordoza zazwyczaj nie wymaga specjalistycznego leczenia, czy interwencji chirurgicznej. Jeżeli nadmierne wygięcie kręgosłupa znika dzięki zmianie postawy ciała, to zazwyczaj nie wymaga ono leczenia, a jedynie zastosowaniu odpowiednich ćwiczeń (najlepiej pod okiem fizjoterapeuty, aczkolwiek internet jest pełen pożytecznych informacji na temat stosownych ćwiczeń).
Jednak, jeżeli zmiana postawy ciała nie pomaga, a bóle w okolicach lędźwi się nasilają, dochodzi do uczucia mrowienia, skurczu mięśni czy wręcz drętwienia, należałoby się zdecydowanie pofatygować do lekarza.

Jaki materac dla osoby z lordozą?


Pytanie to nie ma łatwej odpowiedzi. Po zasięgnięciu opinii fizjoterapeutów, przeglądnięcia kilkunastu stron tematycznych natknęliśmy się na informacje często sprzeczne. A prawda wynika w zasadzie z ludzkich przyzwyczajeń. Z pewnością nie może to być materac mięki, ale i materac twardy nie będzie tutaj dobrym rozwiązaniem.

Mięki materac zbyt uwypukla i w konsekwencji pogłębia zaistniały problem, z kolei materac twardy nie podpiera dobrze powstałych krzywizn, powodując nienaturalne naciski na niektóre odcinki ciała.

Warto więc skierować się w stronę materaców średniotwardych. Szczególną uwagę należałoby tutaj poświęcić materacom termoelastycznym, które dzięki swojej elastyczności i zdolności do adaptacji będą znakomicie podpierać powstałe krzywizny. W połączeniu z odpowiednią gimnastyką korekcyjną z pewnością przyniosą skutek pozytywny. Pamiętejmy jeenak, aby były to modele średniotwarde, jak np. materac Viscogreen z naszej oferty, a przede wszystkim dopasowany do swojej masy ciała.

Dla osób, które nie mają przekonania do pianek visco, polecamy średniotwarde materace wysokoelastyczne, które dosyć dobrze dopsaowują się do ciała, a jednocześnie są na tyle twarde, że nie będą pogłębiać problemu. Przykładem takich materaców w naszej ofercie jest materac Natur Biogreen, oraz materac Swiss Dynamic.

Nie odrzucamy też rozwiązań sprężynowych, w szczególności materaców na sprężynie multipocket 1000S. Nie są to takie doskonałe rozwiązania, jak materace z pianek visco, ale odpowiednio dobrane spełniają dobrze swoje zadania. W naszej ofercie polecamy w tym przypadku materac Admiral Bio-Ex Lux.

Na koniec przypominamy, iż samodzielne dobieranie materaca, bądź przy pomocy "programów" jest dosyć niebezpieczne. Dlatego polecamy szukać sklepów stacjonarnych specjalizujących się tylko w sprzedaży materaców, najlepiej maksymalnie trzech marek. 

Zapraszamy też na naszą stronę internetową Materace Inspirowane Naturą




piątek, 20 maja 2016

Jaka poduszka?

Bardzo często Klienci kupując materac lekceważą wpływ poduszki na swoje zdrowie. A ten mały przedmiot potrafi czasami zniwelować pozytywne działanie zakupionego materaca do praktycznie zerowego wpływu. Czasami zakup samej poduszki poprawia na tyle jakość snu, że okazuje się, iż nie ma jeszcze potrzeby wymiany materaca na nowy.
Poduszka przeznaczona dla dzieci, ale także i dla dorosłych, doskonale sprawdza sie w podróży, jest na tyle mała, że swobodnie mieści się w bagażu
Poduszka podróżna Popular Piccolo

Złe ułożenie głowy i kręgów szyjnych spowodować może nieprzyjemny ból i odrętwienie w okolicach karku. To nie jest zbytnio przyjemne chodzić usztywniony jak robot. I czasami nie zdajemy sobie sprawy, że za ten niemiły fakt odpowiada nasza poduszka.

Dlatego tak ważne jest, aby poduszkę dobrać prawidłowo do siebie, a kupując nie sugerować się ani ceną, ani z czego jest zrobiona, tylko czy "pasuje" ona do naszego ciała. Poniższy rysunek obrazuje, jak prawidłowo poduszka powinna podpierać nasze ciało, abyśmy zdrowo spali.
Prawidłowe i nieprawidłowe ułożenie ciała na poduszce w zależności od przyjętej pozycji spania
Prawidłowe i nieprawidłowe ułożenie ciała na poduszcze
Poduszkę powinniśmy dobierać do swojego wzrostu, ciężaru głowy ale także i odpowiednią do przyjmowanej pozycji podczas snu.

Zacznijmy jednak od pojęcia poduszka anatomiczna/ortopedyczna.

Poduszka anatomiczna, poduszka ortopedyczna - pojęcie.

Poduszka anatomiczna, nazywana też poduszką ortopedyczną to materiał podpierający głowę i odcinek kręgosłupa szyjnego w taki sposób, aby niwelując naciski na ciało śpiącego, gwarantowało ortopedyczne, czyli anatomiczne podparcie, a głowa i kark człowieka nie przyjmował niekorzystnych, nienaturalnych postaw.

Ogólnie, poduszki anatomiczne można podzielić ze względu na ich kształt, w następujący sposób:
  • poduszki o klasycznym kształcie,
  • poduszki o kształcie litery U,
  • poduszki o dwóch wysokościach krawędzi,
  • poduszki o zakrzywionych liniach.

Poduszka o klasycznym kształcie.

Są to poduszki o takim kształcie podobnym do naszych tradycyjnych poduszek, których wkład stanowi najczęściej pianka termoelastyczna, ale czasami są to pianki HR - wysokoelastycznej.
ergonomiczna poduszka o klasycznym kształcie z wypełnieniem z pianki termoelastycznej
Poduszka London

Nadają się do spania zarówno na plecach jak i na boku. Oczywiście różnią się wysokościami, gęstościami, a tym samym twardościami.

W naszej ofercie poduszek to:
  • poduszka Popular Piccolo,
  • poduszka London,
  • poduszka London Viscogreen,
  • poduszka London Herbal.

Poduszka o kształcie litery U.

Są to poduszki o bardziej anatomicznym układzie dla człowieka. Ich powierzchnia jest
specjalnie wyprofilowana  - to jest zagłębiona w środku, a wyższa na krawędziach. To zagłębienie stanowi niejako takie miejsce na głowę, a wystające części mają podtrzymywać odcinek szyjny kręgosłupa w linii prostej.

Dlatego tego typu poduszka nadaje się do spania na plecach i na boku. I naszym zdaniem jest bardziej ergonomiczna dla ciała niż poduszki o klasycznym wzorze.

Poduszka o dwóch wysokościach krawędzi.


Dodaj napis
Ergonomiczna poduszka z pianki termoelastycznej o właściwościach ortopedycznych, nadaje się do spania na boku na plecach, dla wysokich i niskich osób.
Poduszka Paris
W zasadzie jest to odmiana poduszek o kształcie litery U, w której jedna krawędź jest bardziej wybrzuszona, a z drugiej bardziej. Stąd to pozwala na lepsze dobranie poduszki do swojej wysokości - jest też bardziej uniwersalna. Dlatego chyba najczęściej jest spotykana z poduszek o ukształtowaniu ergonomicznym.

Są to poduszki idealne do spania na plecach, mniej korzystnie wypadają przy spaniu na boku.

W naszej ofercie są to poduszki:
  • poduszka Termopur,
  • poduszka Paris,
  • poduszka Paris Viscogreen,
  • poduszka Paris Herbal.

Poduszka o zakrzywionych liniach.

Są to dosyć specyficzne poduszki. Ich linia krawędzi nie jest regularna, a zagięcie poduszki w górnej części, w kierunku do przodu, daje optymalne podparcie dla górnego odcinka kręgosłupa szyjnego. Idealnie podtrzymuje ramiona i utrzymuje kark w linii prostej. Spanie na niej trochę przypomina spanie w kołnierzu ortopedycznym.
Ergonomiczna poduszka do spania na plecach i boku, z wycięciem optymalnie podtrzymującym odcinek szyjny kręgosłupa człowieka. Doskonały zamiennik renomowanych poduszek tego typu.

Stąd ta poduszka najlepiej daje efekty przy spaniu na plecach, chociaż nadaje się też do spania na boku.

W naszej ofercie jest tylko jedna taka poduszka - poduszka Madrid.



W ten sposób dokonaliśmy krótkiego, zwięzłego opisu poduszek. Ale jaki ona ma wpływ na człowieka?

Ma bardzo duży - odciążona głowa, nie uciskane kręgi szyjne, gwarantują lepsze krążenie krwi, a tym samym optymalne "dokarmianie" tlenem naszego mózgu. Dotleniony mózg zapada w głębszy sen i daje sygnał do całego ciała - odpoczywamy, rozluźniamy się. No i co ważne - rankiem wstajemy bez bólów szyi, a to już znacznie pozytywniej nastawia nas do otaczającego świata.

Dlatego uczulamy:
  • drogie Panie - to, czy na poduszkę kupimy poszewkę, czy nie kupimy, to nie jest istotne dla naszego zdrowia,
  • nie sugerujemy się ceną, ale mierzymy poduszki do siebie - warto aby ktoś z boku sprawdził, czy nasz kręgosłup szyjny jest "prosty",
  • dobieramy miękkość poduszki do siebie - lepiej, jeżeli jest ona miększa niż ma być twarda i powodować odrętwienia,
  • nie kupujemy wzrokiem, tylko organoleptycznie!
Mamy nadzieję, że ta garść informacji pomoże Państwu w doborze odpowiedniej poduszki, co poprawi jakość Waszego życia.

Jeżeli jednak nie chcesz samotnie wybierać, to zapraszamy do naszego salonu - my chętnie porozmawiamy, doradzimy, podpowiemy. Nie jest to przecież zobowiązanie do kupna koniecznie u nas - ale oczywiście będzie nam miło, jeżeli nasze starania zostaną w ten sposób docenione.

Znajdziesz nas klikając na naszą stronę internetową - www.doria24.pl







wtorek, 17 maja 2016

Co to jest siedem stref twardości w materacach i czy zawsze to jest dobrze.

Szukając materaca dla siebie, z pewnością natknęliście się, lub natknięcie się na informację o siedmiu strefach twardości, siedmiu strefach komfortu itp. A czasami to już nawet i więcej (sic!) - bo więcej w świadomości Klienta znaczy zazwyczaj lepiej.


Co to jest te siedem stref twardości?

Strefy twardości w materacach oznaczają nie mniej ni więcej, iż materac został podzielony na pewne fragmenty o różnych twardościach w zależności od tego, która część ciała jest na nim położona.
Siedem stref komfortu w materacu

Gdy mówimy o materacach z siedmioma strefami twardości oznacza to, że materac ma siedem takich części o różnej twardości.

Strefa I.

Pierwszą strefę materaca stanowi jego środek i jest to największa strefa w materacu. Jej lokalizacja wynika z tego, że  w tej części materaca układamy nasz najcięższy odcinek ciała, tj. okolice bioder, które potrzebują komfortowego podparcia i "zatopienia" się w materac, aby zapewnić kręgosłupowi naturalne ułożenie w kształcie litery "S".

Strefa II.

Strefa ta znajduje się w dwóch miejscach w materacu. Dlatego liczona jest podwójnie. Znajduje się ona po obydwu stronach Strefy I materaca. Jest to najczęściej odcinek średniotwardy materaca, zapewniający solidne podparcie w okolicach talii i pleców, tak aby nasz kręgosłup został całkowicie odciążony, zmuszony do odpoczynku i rozluźnienia mięśni wokół niego. Pozwala to na lepsze krążenie krwi i spokojniejszy, głębszy sen.

Strefa III.

Ta strefa, podobnie jak Strefa II, jest w materacu zdublowana. Zlokalizowana jest w miejscu określanym jako strefa barkowo-ramieniowa, oraz strefa łydek. Dzięki tej strefie, nasze ramiona zatapiają się w materacu na tyle, aby kręgosłup cały czas zachowywał swoje naturalne ukształtowanie i nic nie powodowało zbyt silnych nacisków na kręgi. W okolicach łydek zmniejszony nacisk na ciało powoduje lepsze krążenie krwi w nogach.

Strefa IV.

To ostatnia strefa materaca znajdująca się po obydwu, skrajnych stronach materaca, czyli tam gdzie spoczywa głowa i stopy, jest strefą średniotwardą.

Taki układ w materacu pozwala przyjąć bardziej ergonomiczną postawę ciała podczas snu. Chociaż oczywiście, nasuwa się tutaj pytanie, czy zawsze tak jest. Wszakże ludzie przecież różnią się wzrostem. Tak, to prawda. Dlatego strefy twardości są optymalne dla ludzi o wzroście powyżej 160 cm. A reszta to kwestia jak nauczymy się korzystać z tego materaca.

Z tego właśnie powodu, nie zalecamy stosowania materaców siedmiostrefowych dla młodzieży i małych dzieci. Tutaj trochę trudno "wstrzelić" się w odpowiednie strefy, a niewłaściwe użytkowanie może tylko wpłynąć negatywnie na zdrowie małego człowieka.

Niemniej, w przypadku osób dorosłych, siedem stref twardości w materacu, jest w zasadzie wskazane. Nie jest to też wymysł panów od marketingu, ale efekt badań prowadzonych w klinikach, stąd materace z atestem wyrobu medycznego takie strefy posiadają.

W zależności od rodzaju materiałów użytych do produkcji materaca, strefy te uzyskuje się różnie.
W przypadku materaców sprężynowych strefy uzyskuje się poprzez stosowanie sprężyn o różnej grubości drutu. Stąd jedne są bardziej twarde, a drugie są bardziej elastyczne. Natomiast między bajki można włożyć informację, że materac z matą kokosową posiada takie strefy. Nawet jeżeli dokonano zróżnicowania wkładu sprężynowego, to mata kokosowa i tak zniekształca, lub unicestwia prawidłowe działanie stref twardości.
W przypadku materaców piankowych, lateksowych strefy uzyskuje się różnie. Czasami poprzez punktowe wstawki różnych gatunków pianek, bądź poprzez konturowe nacinanie wnętrza materaca, lub profilowanie pianek. Można śmiało jednak powiedzieć, że np. większość materaców termoelastycznych ma tyle stref twardości ile człowiek potrzebuje. Pianka termoelastyczna bowiem posiada najlepsze zdolności adaptacji powierzchni materaca do naturalnych kształtów ciała ludzkiego.

Krótko odpowiadając na postawione pytanie - czy warto kupić materac z siedmioma strefami twardości - odpowiadamy krótko: warto, ale dla osób dorosłych, z w pełni ukształtowanym układem kostnym.

My, jak zwykle zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą materaców produkowanych przez firmę Materasso Slovakia, poprzez kliknięcie na poniższe logo naszej firmy: