czwartek, 26 maja 2016

Lordoza - jaki materac wybrać przy tym schorzeniu?

Rozpoczynamy dzisiaj cykl artykułów o wybieraniu materaca w konkretnych przypadkach chorób układu kostnego. Zawsze bowiem podkreślamy, że źle dobrany materac może nawet zaszkodzić, niż pomóc.

Należy przy tym pamiętać, że prawidłowo rozwinięty kręgosłup tworzą trzy krzywizny: lordoza szyjna, kifoza piersiową, lordoza lędźwiowa. Wszystkie trzy na raz pozwalają człowiekowi znosić obciążenia, wynikające z pozycji stojącej. Schorzenia więc polegają na odchyleniu od normy.

Lordoza - pojęcie, objawy.

lordoza objawy, leczenie, kupujemy materac dla osoby ze stwierdzoną lordozą
Lordoza to choroba kręgosłupa, która prościej i bardziej obrazowo, nazywana jest "plecami wklęsłymi". Dla osób cierpiących na to bolesne schorzenie, cechą charakterystyczną jest nadmierne wygięcie kręgosłupa ku przodowi w dole pleców (w tzw. części lędźwiowej). Nieleczona prowadzi do patologicznych zmian objawiających się długotrwałym bólem pleców czy artretyzmem.



Przyczyny powstawania.

Przyczyny powstawania lordozy, są zazwyczaj bardzo prozaiczne. Najczęściej jest to:
  • brak ruchu,
  • nieprawidłowa postawa przy siedzeniu i pracy,
  • otyłość,
czyli coś, na co mamy wpływ w swoim życiu. Zdarza się jednak, że lordoza jest konsekwencją wad genetycznych, lub skutkiem urazów układu kostnego, nieleczonej innej wady kręgosłupa (np. kifozy pogłębionej), innych schorzeń, jak np. krzywicy, osteoporozy, zaniku mięśni, zapalenia krążków międzyokręgowych (czyli tzw. dysków) bądź też przebytej gruźlicy.

Oczywiście - nie na wszystkie te przyczyny mamy wpływ. Nie mniej, pamiętajmy iż w przypadku naszych dzieci, zdecydowanie mamy wpływ na pierwsze trzy przyczyny powstawania lordozy.

Diagnoza.

Jak sprawdzić, czy mamy objawy lordozy? Najprościej będzie położyć się na twardej powierzchni, np. na podłodze, a następnie wsunąć rękę pod dolny odcinek kręgosłupa, nad pośladkami. Przestrzeń ta powinna być niewiele większa od wsuniętej dłoni. Jeżeli więc możemy tu wsunąć np. dwie dłonie na sobie, to stwierdzamy po prostu lordozę. Należałoby wtedy udać się do lekarza, celem zdiagnozowania problemu przy pomocy RTG kręgosłupa.

Leczenie.

Lordoza zazwyczaj nie wymaga specjalistycznego leczenia, czy interwencji chirurgicznej. Jeżeli nadmierne wygięcie kręgosłupa znika dzięki zmianie postawy ciała, to zazwyczaj nie wymaga ono leczenia, a jedynie zastosowaniu odpowiednich ćwiczeń (najlepiej pod okiem fizjoterapeuty, aczkolwiek internet jest pełen pożytecznych informacji na temat stosownych ćwiczeń).
Jednak, jeżeli zmiana postawy ciała nie pomaga, a bóle w okolicach lędźwi się nasilają, dochodzi do uczucia mrowienia, skurczu mięśni czy wręcz drętwienia, należałoby się zdecydowanie pofatygować do lekarza.

Jaki materac dla osoby z lordozą?


Pytanie to nie ma łatwej odpowiedzi. Po zasięgnięciu opinii fizjoterapeutów, przeglądnięcia kilkunastu stron tematycznych natknęliśmy się na informacje często sprzeczne. A prawda wynika w zasadzie z ludzkich przyzwyczajeń. Z pewnością nie może to być materac mięki, ale i materac twardy nie będzie tutaj dobrym rozwiązaniem.

Mięki materac zbyt uwypukla i w konsekwencji pogłębia zaistniały problem, z kolei materac twardy nie podpiera dobrze powstałych krzywizn, powodując nienaturalne naciski na niektóre odcinki ciała.

Warto więc skierować się w stronę materaców średniotwardych. Szczególną uwagę należałoby tutaj poświęcić materacom termoelastycznym, które dzięki swojej elastyczności i zdolności do adaptacji będą znakomicie podpierać powstałe krzywizny. W połączeniu z odpowiednią gimnastyką korekcyjną z pewnością przyniosą skutek pozytywny. Pamiętejmy jeenak, aby były to modele średniotwarde, jak np. materac Viscogreen z naszej oferty, a przede wszystkim dopasowany do swojej masy ciała.

Dla osób, które nie mają przekonania do pianek visco, polecamy średniotwarde materace wysokoelastyczne, które dosyć dobrze dopsaowują się do ciała, a jednocześnie są na tyle twarde, że nie będą pogłębiać problemu. Przykładem takich materaców w naszej ofercie jest materac Natur Biogreen, oraz materac Swiss Dynamic.

Nie odrzucamy też rozwiązań sprężynowych, w szczególności materaców na sprężynie multipocket 1000S. Nie są to takie doskonałe rozwiązania, jak materace z pianek visco, ale odpowiednio dobrane spełniają dobrze swoje zadania. W naszej ofercie polecamy w tym przypadku materac Admiral Bio-Ex Lux.

Na koniec przypominamy, iż samodzielne dobieranie materaca, bądź przy pomocy "programów" jest dosyć niebezpieczne. Dlatego polecamy szukać sklepów stacjonarnych specjalizujących się tylko w sprzedaży materaców, najlepiej maksymalnie trzech marek. 

Zapraszamy też na naszą stronę internetową Materace Inspirowane Naturą




3 komentarze:

  1. Powiem wam, że jeśli chodzi o materace, to mnie najlepiej śpi się na piankowym. niedawno nawet kupiłem nowy materac z pianki 85g/m3 z 15 letnią gwarancją za niecałe 2.000. Jeśli interesuje Cię jaki to materac wpisz w google materac viscotherapy, a na pewno znajdziesz właśnie ten sklep! Ofertę moim zdaniem na tle konkurencji mają bardzo korzystną więc warto z niej skorzystać

    OdpowiedzUsuń
  2. Może lepiej mieć najpierw informacje o schorzeniu i tu polece https://kregoslup.carolina.pl/schorzenia/ , aby wiedzieć jaki materac wybrać. Przecież nie ma uniwersalnego na wszystko

    OdpowiedzUsuń
  3. Dlatego przede wszystkim wszystko co nas nurtuje, zwłaszcza już w okresie dziecięcym, to najlepiej omówić ze specjalistą. A przykładowo tutaj https://ortogo.pl/specjalizacje/ortopedia-dziecieca jest dostępny bardzo dobry ortopeda dziecięcy warszawa, możecie sobie sprawdzić w razie czego.

    OdpowiedzUsuń