niedziela, 19 czerwca 2016

Materac dla osoby ze skoliozą

Materace dla osób ze skoliozą


Dawno nas już tutaj nie było, ale ostatnio mamy zbyt dużo zajęć, aby profesjonalnie podejść do tematu. Dzisiejszym postem kontynuujemy temat dobierania materaca biorąc pod uwagę wady układu kostnego.

Skolioza - pojęcie, objawy.

Skoliza czasami bywa określana jako boczne skrzywienie kręgosłupa. Problem jednak jest o wiele szerszy. Obecnie lekarze rozpatrują to schorzenie jako trójpłaszczyznową deformację kręgosłupa, które obejmuje:
  • skrzywienie w płaszczyźnie czołowej - typowa deformacja, nazywana właśnie bocznym skrzywieniem kręgosłupa,
  • skrzywienie w płaszczyźnie strzałkowej - tzw. lordo- lub kyfo- skolioza,
  • skrzywienie w płaszczyźnie poziomej - deformacja kręgów.
Jak powstaje? Naukowcy oceniają, że 85% przypadków to skoliozy powstające w dzieciństwie. Wiąże się to przede wszystkim z okresami przyśpieszonego wzrostu i braku reakcji na schorzenie, bądź nieprawidłowe leczenie. Bardzo duży wpływ na tego typu schorzenie ma też brak ruchu u dzieci i nieprawidłowa postawa przy siedzeniu. Aczkolwiek może to też być wada wrodzona.

Skoliozę można też podzielić ze względu na etapy rozwoju człowieka na:
  • wczesnodziecięce - dzieci do lat 3-ch,
  • dziecięce - dzieci w wieku od 3 do 10 lat,
  • młodzieńcze - nabyte w okresie intensywnego wzrostu.
Skolioza pojawia się też u osób dorosłych, często w wieku powyżej 40 lat. Jest to zazwyczaj skutek zwyrodnienia stawów międzykręgowych.


Oczywiście - skutki są w tym wypadku niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego ogólnie. Naszą rolą jednak nie jest tu straszenie, a przede wszystkim pomoc dla osób już dotkniętych. Faktem jednak jest, że osoby takie mają problemy z oddychaniem, są mniej wydatne w pracy i bardziej narażone na choroby układu krążenia (na wskutek ucisku organów wewnętrznych).
Skolioza piersiowa, skolioza lędźwiowa i oznaki skoliozy


Samo rozpoznanie objawów jest trudne. W zasadzie sugerujemy udanie się tutaj do lekarza, celem zrobienia zdjęcia RTG. Można wstępnie stwierdzić to schorzenie na podstawie następujących objawów:
  • łopatki są wystające,
  • pojawia się tzw. garb żebrowy - wystaje on z jednej strony ciała i jest skutkiem wypchnięcia przez kręgi żeber,
  • ramiona i biodra są na nierównej wysokości,
  • jedna noga jest krótsza od drugiej.

Zalecenia leczenia zostawiamy lekarzom, ale możemy oczywiście wypowiedzieć się w kwestii odpowiedniego materaca dla osób dotkniętych skoliozą.


Materac dla osoby ze skoliozą.

W przypadku osób ze skoliozą przy wyborze materaca kierujemy się przede wszystkim jego twardością. Szczególnie dziecko ze stwierdzoną skoliozą powinno spać na twardym materacu (a więc polecamy tutaj lateks, twarde pianki HR, nawet utwardzane kokosem), a sama poduszka powinna być bardzo mała.

I tak właśnie powstał stereotyp, że materace twarde są dobre na kręgosłup. Jak widać są - w przypadku stwierdzonej skoliozy, czyli poważnej wady układu kostnego. Dlatego zawsze uczulamy swoich Klientów, aby otwierali się przed nami, czasami aby odwiedzili wcześniej fizjoterapeutę, który podpowie fachowo, pomoże stwierdzić wadę naszego układu kostnego. Materac bowiem to nie jest lekarstwo, ale środek do poprawy - element rehabilitacji. Źle dobrany może nawet doprowadzić do pogorszenia sytuacji.

Nasza oferta materaców dla osób ze skoliozą.

Takim przykładem materaca rehabilitacyjnego z atestem wyrobu medycznego dla osób ze skoliozą w naszej ofercie jest materac lateksowy Premier Biospring.
materac idealny dla osób ze skoliozą, zbudowany z pianki wysokoelstycznej i sprężystego lateksu.
Będzie to materac, który doskonale spełni tutaj swoją rolę. Dzięki zastosowanej pianie Biospring i elastycznego lateksu pozwoli na pewne, twarde podłoże, odpowiednio podtrzymujące ciało, ale jednocześnie zapewni dobrą elastyczność punktową, która zapobiegnie nadmiernemu uciskowi zwrotnemu na ciało.

twardy materac doskonały wybór dla osób ze skoliozą
Innym, tańszym rozwiązaniem, ale też i mniej trwałym niż Premier Biospring, jest materac rehabilitacyjny Klasik. Materac ten zbudowany jest z pianki RE o bardzo wysokiej gęstości i twardości, dzięki czemu spełnia tutaj swoja rolę. Należy jednak pamiętać, że tego typu pianki nie szczycą się trwałością i będą szybko tracić swoją pierwotną sprężystość. Ich rolą bowiem jest pomoc w pierwszym okresie rehabilitacji osób ze skoliozą.

Osobom dorosłym ze stwierdzoną skoliozą proponujemy inne rozwiązanie - materac Swiss Adaptive, który dzięki zastosowanym materiałom będzie przede wszystkim zapewniał twarde, solidne podparcie, przy maksymalnej elastyczności, a jednocześnie będzie materiałem o wysokiej trwałości (gwarancja 12 lat.).

Oczywiście - w naszej ofercie materaców znajdziemy też wiele innych dobrych rozwiązań. Tutaj ze względu na długość tekstu zaproponowaliśmy trzy rozwiązania, ale jeżeli znajdziecie czas i odwiedzicie nas na naszej stronie internetowej, to polecamy też rozwiązania oferowane przez:
  • materac Viscogreen Lux - ale pod pewnymi warunkami - dlatego lepiej jest przyjść do nas,
  • materac Natur Biogreen H3,
  • materac Spinalis Ortopedic,
  • materac Sultan Latex Extra Lux,
Należy też pamiętać, że całą pracę zleconą materacowi, zepsuć może zastosowanie złego stelaża.

firma oferująca materace rehabilitacyjne z atestem wyrobu medycznego budowane w oparciu komponenty roślinne


3 komentarze:

  1. W sumie ja jeszcze takiego materaca nie miałam okazji używać, ale kto wie jeżeli przyjdzie taka pora to jak najbardziej i na niego znajdzie się miejsce. Wiem że w senpo mają bardzo duży wybór różnych materacy i łóżek. Więc jak coś to wiem gdzie kierować swoje kroki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja bym na własną rękę materaca nie wybierała, bo wszystko zależy od tego na jakie schorzenie kręgosłupa cierpimy. Polecam się skonsultować z ortopedą ze szpitala https://kregoslup.carolina.pl/ , który doradzi co będzie dla nas najzdrowsze

    OdpowiedzUsuń